Å skrive med samisk bakteppe


Hva skal skje?
Forfatterne Sigbjørn Skåden og Linnea Axelsson møtes for å snakke om å skrive bøker fra og om Sápmi. Begge er prisbelønte forfattere som har blitt hyllet for litterær kvalitet. De blir ofte lest som representanter for samisk identitet og opphav. I samtale med Tharaniga Rajah diskuterer de hva som er politisk og ikke i bøkene de skriver, og hvordan det er å skrive skjønnlitteratur fra deres posisjon.
Hvem møter du?
Sigbjørn Skåden er forfatter fra Sør-Troms. Han har skrevet romaner, essays og barnebøker på norsk og samisk. Romanen Láŋtdievvá/Planterhaug kom ut i 2025. Han har blitt nominert til en rekke priser, deriblant Nordisk råds litteraturpris, Brageprisen og Lytternes romanpris på NRK.
Linnea Axelsson er en svensk-samisk forfatter og kunstviter fra Porjus i Jokkmokk. Hun fikk Augustprisen og Svenska Dagbladets litteraturpris for det episke diktverket Ædnan (2018). Boken følger flere samiske familier gjennom det 20. århundret. I 2024 ga hun ut en diktsamling med navnet Sjaunja, som både er en myr og et samisk etternavn.
Tharaniga Rajah er forfatter og oversetter og lager podkasten «Fantastiske bøker». I 2018 ga hun ut romanen Lenge til skumring om en alternativ norsk virkelighet, med handling lagt til Finnmark.
Når og hvor?
Fredag 6. mars, klokken 19 til 20
Nasjonalbiblioteket, Målstova
Inngang fra Henrik Ibsens gate 110
Slik kommer du deg hit: Besøk Nasjonalbiblioteket!
Trenger du billett?
Det er gratis, men du behøver billett for å sikre deg plass. Billetten sikrer deg plass i Målstova eller andre rom på huset som vi direktestrømmer til. Om det er fullt i hovedsalen, blir du vist til andre rom som strømmer. Uavhentede plasser fristilles 10 minutter før arrangementstart. Arrangementet starter presist.
Strømmes arrangementet?
Vi strømmer arrangementet HER og opptaket ligger ute i 14 dager HER.
Mat og drikke?
Credo gir Nasjonalbibliotekets publikum et serveringstilbud forankret i norsk matkultur. Nasjonalbibliotekbaren, bakeriet og kantina tilbyr forfriskninger og småretter og bakst.
Velkommen!