
I år er det 200 år siden starten på den store utvandringsbølgen fra Norge til Amerika. Hva drømte de om de som dro? Og hvem gikk drømmene deres på bekostning av? Vi løfter frem mangfoldet av historier gjennom en stor utstilling, arrangementer og podkastepisoder.
I juli 1825 seilte skipet Restauration fra Stavanger til New York med 52 norske emigranter om bord. Fra 1825 og fram til 1930 fulgte nesten 900 000 nordmenn drømmen om et bedre liv i Amerika.
For mange nordmenn bar det rett vest. De fleste dro bokstavelig talt vestover til områdene med billig jord i Midtvesten, som på den tiden utgjorde grenseområdet for De forente stater. Et område preget ikke bare av mye og billig jord, men også dødelige sykdommer, skurker, krig og konflikt.
På Nasjonalbiblioteket bidrar vi til den nasjonale markeringen ved å trekke fram nye perspektiver og en rekke historier gjennom en utstilling, arrangementer, podkastepisoder og annen formidling.
Why did so many Norwegians emigrate to America? This year we commemorate the bicentennial of the start of the great Norwegian mass emigration to America. But why did they actually leave? The reasons might not be what you think.