Logg inn English
Ekstern arrangør
16
aug

Vegard Lund og Åsmund Stener Olsen i Nasjonalbiblioteket

To menn sitter og stemmer gitarer. I bakgrunnen er det et veggmaleri. De sitter bak noen små notestativ.
Foto: Karl Michelsson
Lørdag 16. august 2025, at 14:00 – 15:00
Nasjonalbiblioteket – Slottsbiblioteket
200,-

Lørdag 16. august kl. 14:00 har du mulighet til å bli kjent med en av Spanias største kunstnere: Fernando Sor, også kalt «gitaristenes Beethoven», i Slottsbiblioteket!
Gitaristene Vegard Lund og Åsmund Stener Olsen fremfører musikk for to gitarer av Fernando Sor, Mauro Giuliani og Johann Kaspar Mertz på 1800-tallsgitarer.

Fernando Sor (1778–1839), som i dag regnes som den fremste komponisten for gitar på 1800-tallet, hadde en svært allsidig karriere som opera- og ballettkomponist, omreisende gitarvirtuos og, ikke minst, yrkesmilitær.
I dette programmet oppleves Sor i dialog med gitarmusikken til italieneren Mauro Giuliani og den siste store gitarvirtuosen på 1800-tallet – Johann Kaspar Mertz.

Giuliani (1781–1829) var den mest berømte gitaristen i Wien på sin tid, høyt verdsatt av selveste Beethoven, og en virtuos med en elegant og raffinert stil. Musikken hans bærer preg av wienerklassisk klarhet og livlighet, samtidig som han var med på å utvikle gitarens tekniske muligheter og status som konsertinstrument.

Johann Kaspar Mertz (1806–1856) tilhørte en senere generasjon og representerer den romantiske epokens klangverden. Inspirert av pianomusikken til Schubert, Chopin og Liszt, komponerte Mertz gitarstykker som var følelsesladde, fargerike og teknisk krevende. Han regnes som den siste store romantiske gitarvirtuosen før instrumentets tilbakegang senere på 1800-tallet.

Gjennom disse tre komponistene får vi høre gitaren i sin gullalder – som instrument i grenselandet mellom salong og konsertsal.

Velkommen til konsert!

Foto: Karl Michelsson