De olympiske vinterleker. Foredrag ved Matti Goksøyr


Allerede i 1908 kom kunstløp med i det olympiske programmet, og i 1921 besluttet IOC-komiteen å prøve ut ideen om egne vinterleker. Tre år senere, i 1924, ble de første olympiske vinterleker arrangert i Chamonix. Hvilke krefter sto bak dette initiativet, og hva har det hatt å si for vinteridretten? Enn si for samfunnet?
Professor i idrettshistorie Matti Goksøyr ser i dette foredraget på de lange linjene i de olympiske vinterlekenes historie.
Etter foredraget (ca. kl. 20) vises Tancred Ibsens dokumentarfilm De VI olympiske vinterleker Oslo 1952, der OL-ilden lyste over Bislett i Oslo.
ARRANGEMENTET ER DEL AV PROGRAMMET «OLYMPISKE FILMER 1952» 8.-24. FEBRUAR:
Mens Marit Bjørgen og resten av OL-troppen kjemper i de 23. olympiske vinterlekene i Pyeongchang i Sør-Korea, feirer Nasjonalbiblioteket den norske idrettsgleden med en tidsreise til «jubeldagene i Oslo» i 1952.
Så lenge OL pågår, kan du se Tancred Ibsens helaftens dokumentarfilm De VI olympiske vinterleker Oslo 1952 i Nasjonalbiblioteket. Olympiafilmen, som den også kalles, gir en grundig dekning av de første olympiske lekene på norsk jord. På hjemmebane, med Bislett stadion som hovedarena, ble Norge den sjette olympiadens beste nasjon. Norske utøvere tok 16 gullmedaljer foran mer enn en halv million tilskuere. For de skuelystne var denne filmen det eneste alternativet til å møte opp – NRK skulle ikke begynne sine tv-sendinger før åtte år senere.
Et OL er imidlertid mer enn rundetider, pallplasseringer og jubelbrus fra store stå. For vertslandet er planlegging og logistikk nærmest en egen olympisk sportsgren – en utfordring nordmenn tok på strak arm. Den sjarmerende dokumentarfilmen Fakkelen til Oslo – vinterlekenes by, regissert av Sigval Maartmann-Moe, følger de mange og omfattende forberedelsene og utbyggingene hovedstaden kastet seg ut i for å være klar til å ta imot verden under lekene i 1952.
Nasjonalbibliotekets feiring begrenser seg imidlertid ikke til filmvisninger. En arrangementsrekke om vintersport og OL-historie settes også på kalenderen:
9.2. kl. 19 | Det perfekte svevet. Steen, Pettersen & Ruset
12.2. kl. 19 | De olympiske vinterleker. Foredrag ved Matti Goksøyr og filmvisning
13.2. kl. 19 | Femmila i OL. Foredrag ved Thor Gotaas
22.2. kl. 19 | Fra Trysil-Knut til Noriaki Kasai. Olympiske dikt og vintersport