100 år med potteplanter


Hva skal skje?
Etnolog Liv Emma Thorsen og botaniker Charlotte Sletten Bjorå møter artist og planteelsker Kim Rysstad til en samtale om potteplantenes kulturhistorie. Sosiale medier er fulle av stueplanter i nydelig motlys, men stoltheten over bugnende vekster er ikke noe nytt. Skikken med å sette planter i vinduene ble vanlig utover på 1800-tallet, og det ble ansett som et tegn på fremskritt å ha planter i hus.
Etter samtalen blir det byttefest – ta med dine fineste stiklinger! Du kan også få tips om planter og plantestell fra botanikere og gartnere fra Botanisk hage.
Hvem møter du?
Etnolog og professor emerita Liv Emma Thorsen ga i fjor høst ut boka I alle vinduer – potteplantenes kulturhistorie i Norge. Professor i botanikk ved UiO Charlotte Sletten Bjorå er planteforsker og har gjort feltstudier på mange av artene vi omgir oss med til daglig. Kim Rysstad er artist og folkemusiker og ivrig samler av praktspragle (coleus).
Når og hvor?
Torsdag 12. februar, klokken 19 til 21.
Nasjonalbiblioteket, Målstova.
inngang fra Henrik Ibsens gate 110.
Slik kommer du deg hit: Besøk Nasjonalbiblioteket.
Trenger du billett?
Det er gratis, men du behøver billett for å sikre deg plass. Hent billett her: Hent billett!
Strømmes arrangementet?
Vi strømmer arrangementet HER og opptaket ligger ute i 14 dager HER
Mat og drikke?
Credo gir Nasjonalbibliotekets publikum et serveringstilbud forankret i norsk matkultur. Nasjonalbibliotekbaren tilbyr forfriskninger og småretter.
Velkommen!