Lånere i Tibi-tjenesten vil ved pålogging i Nettbiblioteket med ID-porten nå kunne ta i bruk den digitale OCR-teksten for nesten 400 000 bøker og drøyt 10 000 tidsskriftutgaver.
Bøker, tidsskrift og aviser i Nettbiblioteket har i digitaliseringen fått en såkalt «OCR-tekst», altså en optisk gjenkjent tekst. Det er dette som muliggjør søk i friteksten fra publikasjonene, men denne teksten er også mulig å vise i et eget panel i Nettbiblioteket når rettigheter og avtaler tillater det.

For materiale som ikke er vernet etter åndsverkloven kan alle bruke den digitale teksten. Bokhylla-avtalen og andre avtaler Nasjonalbiblioteket har med rettighetshavere muliggjør at også andre deler av samlingen kan brukes med skjermleser eller punktskriftlist.
Slik gjør du:
- Åpne Nettbiblioteket https://nb.no/search
- Logg inn med ID-porten-brukeren din, for eksempel med MinID eller Bank-ID.
- Dersom du er godkjent Tibi-låner får Nettbiblioteket en beskjed om det fra Tibi-tjenesten.
- Gå til medietype Bøker eller Tidsskrift.
- Når du åpner ei bok eller et tidsskrift som er underlagt Bokhylla-avtalen, finner du den digitale teksten under menyknappen «Visning» og «Digital tekst»
- Du kan bruke et filter for å se kun bøker som er dekket av Bokhylla-avtalen: https://www.nb.no/search?q=contentClasses:bokhylla&mediatype=b%C3%B8ker
- Du kan også velge å se kun tidsskrift som er dekket av Bokhylla-avtalen: https://www.nb.no/search?q=contentClasses:bokhylla&mediatype=tidsskrift
- Du kan vise teksten i delt skjerm til høyre for bildene av boksiden, eller kun den digitale teksten (uten bilder av sidene).
- Du kan legge til et eget parameter i adressefeltet i ei bok som gjør at den digitale teksten er åpen fra start:
- Delt skjerm:
&recognizedTextContentMode=SPLIT - Kun digital tekst:
&recognizedTextContentMode=ONLY
- Delt skjerm:
Når er digital tekst mulig å bruke i Nettbiblioteket?
For materiale som er «i det fri» (også kjent som Public Domain) er den digitale teksten tilgjengelig for alle.
For materiale som er vernet etter åndsverkloven har vi i utgangspunktet ikke lov til å utlevere den digitale teksten fra boka når vi ikke har en avtale som dekker det. Nasjonalbiblioteket og Kopinor har i den såkalte Bokhylla-avtalen blitt enige om følgende:
«Tjenesten tilrettelegges slik at tilgodesette personer, jf. forskrift til åndsverkloven § 13.2, har mulighet til å tilegne seg informasjon fra materialet på like vilkår og med samme begrensninger.»
https://kopinor.no/wp-content/uploads/2026/02/Bokhylla-avtalen-fra-2024.pdf
For annet materiale enn bøker og tidsskrift dekket av Bokhylla-avtalen, kan du bruke den digitale teksten når Nasjonalbiblioteket har avtale med rettighetshaverne om det. Det gjelder blant annet store deler av avissamlingen.