Ekstern arrangør
31
okt

Sigrun Slapgard om Werna Gerhardsen-biografi

En kvinne i hvitt smiler. Hvit bakgrunn.
Foto: Agnete Brun
Torsdag 31. oktober 2024, at 19:00 – 20:00
Nasjonalbiblioteket – Store Auditorium

Norsk Biografisk Selskap inviterer til seminar torsdag 31. oktober kl. 19.00 i Nasjonalbiblioteket.

Sigrun Slapgard kommer for å snakke om biografien Jenta fra Løkka, som hun har skrevet om Werna Gerhardsen.

Slapgard er forfatter og journalist med lang fartstid som NRK-journalist og utenriksreporter. Hun har skrevet en rekke romaner, kritikerroste biografier og dokumentarbøker, særlig om sterke kvinneskjebner. Hun ble nominert til Brageprisen for Krigens penn (2002) og Eit hemmeleg liv (2020).

Werna Gerhardsen var fattigjenta som ble statsministerfrue og et ikon i arbeiderbevegelsen. Som Norges førstedame kunne hun valgt en tilbaketrukket tilværelse. Hun gjorde det motsatte og ble   aktiv lokalpolitiker og aktivist. Samtidig stilte hun opp i reklamefilmer for å fronte husmorrollen. Werna var moteriktig og vakker, men også politisk.

Sigrun Slapgards biografi Jenta fra Løkka rommer både krigens drama, spionrykter om kontakter fra Sovjetunionen og formingen av en ny kvinnerolle. Hvem var egentlig Werna?