2009.10.14
Utstilling: En (r)evolusjonerende idé – Darwin i Norge

I år er det 150 år siden Charles Darwin publiserte sin bok On the Origin of Species by Means of Natural Selection. Dette er et av historiens viktigste vitenskapelige verker, og det har radikalt forandret vårt verdensbilde.


Gorille du Gabon, Muséum de Paris

I likhet med Kopernikus, som viste at jorden ikke er universets midtpunkt, tok Darwin oss med på det betydelige spranget som skulle vise at vi er et produkt av evolusjon, med gorillaer og sjimpanser som våre nærmeste slektninger.

Vi har måttet stige ned fra pidestallen og innse at verken jorden eller mennesket er universets midtpunkt. Charles Darwin var en omhyggelig observatør som hadde Norge under lupen. Hvem korresponderte han med i Norge og om hva? Hvorfor grublet Darwin over den norske fjordhesten?

Utstillingen viser hvordan evolusjonsteorien ble mottatt i Norge. Den viser også hvordan teorien er blitt misbrukt gjennom tidene og hvorfor. Her presenteres bl.a. originalbrev skrevet av Charles Darwin og mange andre godbiter fra Nasjonalbibliotekets samling.

Åpning onsdag 14. oktober kl. 16.00. I arrangementskalenderen finnes oversikt over foredrag og omvisninger i forbindelse med utstillingen.