•  
  • På denne dag:

    1914: Knut Hamsun skriver i Morgenbladet om anmeldelsene til Nils Vogt, som er hans hatobjekt nummer én.

    Kilde

  •  
hansun-topper hansun-topper

Lom/Vågå – Markens grøde

Markens grøde (1917), Hamsuns nobelprisroman, dannet bakgrunn for den nasjonale jubileumsfeiringen i Lom/Vågå i Gudbrandsdalen 1. august 2009. Professor Per Thomas Andersen beskriver her kort hvilken plass verket har i det litterære landskapet. Du finner også lenker til informasjon om feiringen, om nobelpristildelingen og om filmen Markens grøde.



Av Per Thomas Andersen


Fra Hamsuns arbeid med Markens grøde. Bruddstykke med to tittelforslag. Eier: Nasjonalbiblioteket (Klikk for større bilde.)

Med romanen Markens grøde ga Knut Hamsun en litterært uforglemmelig skildring av en reaksjonær utopi, en apologi for jorden, naturen og landbruket ved inngangen til det 20. århundre da industrialisering og urbanisering satte det tradisjonelle jamvektssamfunnet under press. Vi møter nybrottets kluntete helter som outsidere i samtiden, men hjemmehørende i marken, der forfatteren gjør dem til forbilder for den tid som er forbi, samtidig som han lar oss smile både av dem og med dem i deres strev og deres uelegante kjærlighetskurtise.

Den reaksjonære Hamsun kan studeres politisk i artikler, brev og avisinnlegg; i Markens grøde ser vi ham dikte en drøm om et samfunn det ikke lenger var mulig å skape fremtid av.

________

Per Thomas Andersen er professor i nordisk litteratur ved Universitetet i Oslo.

Fra jubileumsmarkeringen august 2009:

Bilder og tekstene til "Å Isak! Hamsun på tvers av tida" fra jubileumsfeiringen 1. august 2009

Bilder fra øvrig jubileumsfeiring i Lom/Vågå 1. august

Bilder fraavduking av Skule Waksviks Hamsun-statue i Vågå 2. august

"Å Isak! Hamsun på tvers av tida", program for nasjonal jubileumsforestilling på Sognefjellet 1. august, basert på romanen Markens grøde

Hamsun-uka i Lom/Vågå 31. juli–8. august 2009 – program

Mer om Markens grøde (romanen og filmatiseringen):

Markens grøde, illustrert av Karl Erik Harr, etterord av Øystein Rottem. Gyldendal 2002 (NBdigital)

Markens grøde – hvordan så filmen egentlig ut? Kjell Billing forteller fra restaureringen av filmen

Les også:

Intensjonsavtalen mellom Hamsun-kommunene i Norge (pdf)


Markens grøde. Bruddstykke. Eier: Nasjonalbiblioteket (Klikk for større bilde.)


Jubileumsåret

Feiringen konsentreres om fire nasjonale arrangementer.


Les mer ...

Var han nobelprisen verdig?

Lørdag 1. august kl 15.00 på Sognefjellet kan du oppleve fem kvinnelige samtidsforfatteres reaksjon på Hamsuns nobelprisroman Markens grøde: sarkasme, kjærlighet, språklig beundring og erotikk. I nobelkomiteen i 1920 var det også mange reaksjoner og meninger omkring Markens grøde.


Les mer ...