•  
  • På denne dag:

    1914: Knut Hamsun skriver i Morgenbladet om anmeldelsene til Nils Vogt, som er hans hatobjekt nummer én.

    Kilde

  •  
hansun-topper hansun-topper

Landstrykere – Hamarøy

Landstrykere (1927) var bakteppet for den nasjonale jubileumsmarkeringen på Hamarøy i Nordland på selve 150-årsdagen, 4. august 2009, da også Hamsunsenteret åpnet. Professor Per Thomas Andersen beskriver her kort hvilken plass verket har i det litterære landskapet. Du finner også lenker til informasjon og bilder fra jubileumsfeiringen og til artikler om Hamsun og Hamarøy.



 

Av Per Thomas Andersen


Plakat til filmatiseringen av Landstrykere 1989. Regi: Ola Solum. Plakateier: Nasjonalbiblioteket. Gjengitt med tillatelse fra Norsk Filmstudio.

Romanen Landstrykere representerer et av de tydeligste gjennomgangsmotivene i Knut Hamsuns forfatterskap, nemlig vandrermotivet. Vi kan følge det fra begynnelsen i Sult til slutten i På gjengrodde stier. Endog i Markens grøde fins vandreren representert, nemlig i Geissler-skikkelsen. Vandreren har det moderne menneskets nomadiske rastløshet i seg. Som symbol for en eksistenstilstand er det nærliggende å se vandreren som uttrykk for påfallende aktuelle tendenser. Vi reiser mer enn før, vi blir mer og mer ”plass-polygame” i vår tilhørighet – og for mange svarer dette til opplevelsen av at vi ikke bare henter vårt personlige repertoar fra én identitet, ett livsprosjekt og én fast plass i verden.

_____

Per Thomas Andersen er professor i nordisk litteratur ved Universitetet i Oslo.

Landstrykere, 1. utgave, Gyldendal 1927

Hamsuns manuskript til Landstrykere , 1. kapittel

Om jubileumsfeiringen:

Bilderapport fra jubileumsmarkeringen 4. august 2009

Invitasjon til åpningen av Hamsunsenteret, festforestillingen "Gruv ikke for det" og Hamsundagene 4. august (pdf)

Program for 4. august (pdf)

Nasjonalt jubileumsarrangement på Hamarøy 4. august 2009

Program for Hamsundagene på Hamarøy 1.–9. august 2009

Les mer om Hamsun og Hamarøy:

Ronald Nilsen Altinus: Mønsåskanne på Hamsunsenteret! (publisert 2.4.2009)

"Hamsunsenterets direktør på plass" (publisert 08.01.09)

Rolf Steffensen: "Med arkitektur og høygafler i norsk omdømmebygging" (publisert 07.01.09)

Arne André Solvang: "Hamsunsenteret reiser seg" (publisert 10.12.08)

Arne André Solvang: "Barndomshjem på 'stylter'" (publisert 25.11.08)

Rolf Steffensen: "Hamsun-kommunen Hamarøy" (publisert 17.11.08)

Nina Frang Høyum: "Hamsunsenteret" (publisert 11.04.08)

Intensjonsavtalen for Hamsun-kommunene i Norge (pdf)

Landstrykere. Roman I–II. Renskrift med enkelte rettelser (trykkemanuskript), enkeltsider. Eier: Nasjonalbiblioteket (Ms.8° 1391) (klikk for større bilde):


Landstrykere. Del I, første side. Eier: Nasjonalbiblioteket


Landstrykere. Del I, andre side. Eier: Nasjonalbiblioteket


Landstrykere. Del II (her kalt kapittel XI), første side. Eier: Nasjonalbiblioteket


Landstrykere. Del II (her kalt kapittel XI), andre side. Eier: Nasjonalbiblioteket


Jubileumsåret

Feiringen konsentreres om fire nasjonale arrangementer.


Les mer ...

Hamsun-kommunen Hamarøy

Om Hamarøy som Hamsun-kommune og intensjonsavtalen mellom de tre Hamsun-kommunene.


Les mer ...

Hamsuns manuskript til Landstrykere

Ved åpningen av Hamsunsenteret på Hamarøy 4. august, på Knut Hamsuns 150. fødselsdag, kan du oppleve festforestilllingen "Gruv ikke for det". Hamsuns nordlandsroman Landstrykere er utgangspunkt, og tittelen en replikk fra hovedpersonen August. Nasjonalbiblioteket har digitalisert Hamsuns manuskript til Landstrykere. Første kapittel kan du bla deg gjennom her.


Les mer ...