•  
  • På denne dag:

    1914: Knut Hamsun skriver i Morgenbladet om anmeldelsene til Nils Vogt, som er hans hatobjekt nummer én.

    Kilde

  •  
hansun-topper hansun-topper

Bakgrunn og organisering



Av: Knut Listerud

Initiativ
Bak initiativet til Hamsun-året 2009 står kommunene Grimstad, Hamarøy og Lom sammen med det nasjonale Hamsun-Selskapet samt Hamsun-miljøene i de tre kommunene. Et av formålene med initiativet er å utvikle de sentrale Hamsun-stedene i Norge slik at de bedre kan ivareta og formidle kunnskap om Hamsuns diktergjerning og hans tilknytning til det enkelte sted.

Oppdrag
Kultur- og kirkedepartementet stilte seg positive til initiativet og ønsket at 150-årsjubileet for Knut Hamsuns fødsel skulle markeres på en måte som er verdig Hamsuns nasjonale og internasjonale anerkjennelse som dikter. Departementet har bedt Nasjonalbiblioteket om å ta ansvar for den offisielle jubileumsmarkeringen og legger til grunn at jubileet planlegges og gjennomføres i samarbeid med relevante fagmiljøer og andre aktører som kan bidra på en vesentlig måte.

Organisering
Det nasjonale jubileumsprosjektet ledet av Nasjonalbiblioteket har fått navnet Hamsun 2009. Et rådgivende prosjektforum er opprettet, med representanter fra kommunene Hamarøy, Grimstad og Lom, Hamsun-Selskapet, forskningsmiljøene og en person med erfaring fra et tidligere forfatterjubileum. Utenriksdepartementet er representert som observatør i prosjektforumet.

Hamsun 2009s fremste oppgave er å arrangere fire nasjonale markeringer i henholdsvis Oslo, Lom/Vågå, Hamarøy og Grimstad. Den enkelte Hamsun-kommune har på forespørsel fra Nasjonalbiblioteket opprettet en komité for planleggingen av de Hamsun-markeringene som skal skje lokalt og regionalt.

Mange aktører
150-årsjubileet for Knut Hamsuns fødsel vil bli feiret over hele landet og i utlandet. I Norge vil skoler, fagmiljøer, organisasjoner, kommuner, fylkeskommuner og andre aktører som ønsker å bidra til å utbre kunnskap om Hamsuns liv og forfatterskap, initiere og gjennomføre tiltak i egen regi, og inngå i samarbeid om ulike markeringer.

Utenriksdepartementet har ansvaret for det internasjonale kultursamarbeidet og Norges-profilering i utlandet. Formålet med å profilere Hamsun internasjonalt i 2009 er å synliggjøre hans diktergjerning, bidra til ny og øke eksisterende Hamsun-interesse i flere deler av verden, i ulike kulturelle sammenhenger. Hensikten er også å profilere det moderne Norge som henter frem og fornyer en viktig del av sin kulturarv.