•  
  • På denne dag:

    1933: I bedre form etter et døgns sjøtur svarer Hamsun på et spørsmål fra Harald Grieg: ”Hvor 'Benoni' er fra må Gud vite. [...] jeg spinder op stederne så vel som menneskene."

    Kilde

  •  
hansun-topper hansun-topper

Snarvei til Hamsun

Av Marte-Kine Sandengen


2009.10.02

Har du ikke lest "Konene ved vannposten", sier du? Det har Deichmanske bibliotek. Nå kan du lese kortfattede oppsummeringer av Knut Hamsuns romaner på deichmanske.no.


Deichmanske bibliotek, Hovedutlånet.
Foto: Wikimedia Commons

Høyst sannsynlig har du både psykoanalysert løytnant Glahn, forsøkt å spore de angivelige nazisympatiserende sidene ved Markens grøde og dekonstruert På gjengrodde stier, nå når jubileumsåret går mot sin slutt. Skulle du mot formodning fremdeles være ukjent med begrepet kuboaa, føle deg usikker på hvilke bøker som inngår i vandrertrilogien eller du er skråsikker på at Ringen sluttet er Hamsuns siste bokutgivelse, ja, da er det kort vei til svarene. Deichmanske bibliotek tilbyr deg kortfattede omtaler av Knut Hamsuns romaner på sine hjemmesider. Du finner dem her.

NB! Bokomtalene må ikke brukes i stedet for originalverkene – kun som supplement. På Deichmanske bibliotek får du låne det aller meste fra Knut Hamsuns forfatterskap helt gratis.

________

Deichmanske biblioteks omtale av Hamsuns romaner

Deichmanske bibliotek

Hamsun-arrangementer ved Deichmanske i år (søk på "Deichmanske" i fritekstfeltet)


Å, Gud, hvor dette skriveri nu byder mig imod. Jeg er træt av romanen, og dramaet har jeg altid foragtet, jeg har begyndt å skrive vers nu, den eneste digtning, som ikke er både pretensiøs og intetsigende, men bare intetsigende.

Hamsun til Gerda Welhaven 23 8.1898