Fag
Avlevering av video




Adresse for avlevering:
Nasjonalbiblioteket
Pliktavlevering Film
8607 Mo i Rana

E-post: Pliktavlevering
Telefon: 75 12 11 78

Hva skal avleveres?
Video skal avleveres i to eksemplarer når den er laget i minst 50 eksemplarer.

Hvis utgivelsen er utgitt i flere forskjellige videoformat (DVD, Blu ray etc.) skal det avleveres to eksemplar av hvert format.

Kopi av master avleveres frivillig.

Se for øvrig egen lenke for musikkvideo.

Se disse lenkene hvis videofilmen din også er laget for visning på kino eller fjernsynfilm.

Hvis det i forbindelse med videoutgivelsen er laget promoteringsmateriale, eksempelvis plakat eller brosjyre, så skal også disse avleveres i to eksemplar.

Hvem skal avlevere?
Det er utgiver som er ansvarlig for å avlevere. Kostnadene dekkes av utgiver.

Kopiene kan også leveres fra produsent, dvs. postproduksjonsforetak, i samråd med utgiver.

Hvorfor skal det avleveres to eksemplar?
Ett eksemplar blir lagret i Nasjonalbibliotekets sikringsmagasin, og hvor den blir lagret under optimale bevaringsforhold for ettertiden. Det andre eksemplaret benyttes som publikumseksemplar ved Nasjonalbiblioteket i Oslo. Dette eksemplaret lånes ikke ut, men kan brukes til påsyn på egne visningsrom.

Når det skal avleveres?
Eksemplarene avleveres umiddelbart etter fremstilling eller publisering.

Når utenlandske utgivelser skal avleveres
Norsk samprodusent
I tilfeller hvor utenlandske utgivelser har en norsk samprodusent, som er ansvarlig ugiver i Norge, skal det avleveres to brukskopier. Det er den norske samprodusenten som skal avlevere disse.

Utenlandske filmer tilpasset norske forhold
Dette er for eksempel utgivelser som er dubbet til norsk, ofte barnefilmer. Importør skal avlevere to brukskopier.

Kvittering for godkjent avlevering
Dette er i tilfeller hvor man trenger å få bekreftet avlevering ovenfor tredje part. Utgiver må gi beskjed på om slik kvittering skal sendes via e-post eller brev til de foretak og personer som trenger dette, eksempelvis NFI Filmfondet, Kulturrådet eller andre



Nasjonalbiblioteket | postboks 2674 Solli, 0203 Oslo | tlf.: 810 01 300 | postmottak
 
Nasjonalbiblioteket ligg ikkje langt frå sentrum av byen.