Egner i ukjent stil i Sarpsborg

På Borgarsyssel museum i Sarpsborg henger det en bildemontasje over Sarpsborg bys historie som er laget av Thorbjørn Egner. 

skilletegn

Egner fikk oppdraget i 1939 i forbindelse med 100-årsmarkeringen av at Sarpsborg fikk tilbake sin bystatus. Montasjen består av 12 bilder i kryssfiner, på over 2 x 2 meter i størrelse. De er utstilt langs to av veggene i ”Olavsgalleriet”, og viser Sarpsborgs historie fra 1016 og frem til 1939. Bildene er malt med vannfarger, og har utskårne bånd med tekst som forteller noe om hvert motiv.

Da Egner laget bildene var han bare 27 år. Bildene ble imidlertid ikke signert før under «Smaalensmarken» på Borgarsyssel Museum i 1988, nesten 50 år etter at han laget dem.

 

Se flere bilder og les mer om Egners bildemontasje og Borgarsyssel museum.

Det første bildet i Thorbjørn Egners bildemontasje fra 1939. Teksten til bildet lyder: "Kong Olav seiler op til Sarp år 1016." Foto: Arne Magnus Sørli.