Fag
2012.02.08
Fotballkamp blir del av Norsk dokumentarv
Merethe Myrvang

Radiosendingen der Bjørge Lillelien refererer Norges 2-1-seier over England i 1981 regnes som en like viktig kulturarv som Ivar Aasens grammatikk-manuskript og Amundsens Sydpolbrev til Kong Haakon. I dag lanseres Norsk dokumentarv.



I alt åtte dokumenter fra Nasjonalbibliotekets samling er valgt ut til å være en del av Norsk dokumentarv:

  • Sydpolbrevet fra Amundsen til Kong Haakon
  • Missale Nidrosiense og Breviarium Nidrosiense, Norges to første trykk, 1519
  • Ivar Aasen. Grammatikk-manuskript
  • Ludvig Mathias Lindeman: Opptegnelser fra Valdres, Gudbrandsdalen, Meldalen, sommeren 1848
  • Album fra konsentrasjonsleirene Natzweiler og Dachau
  • Filmavisen 1941-1963
  • Radioprogram: Norge slår England 2-1 i fotball 1981, Bjørge Lillelien, reporter
  • Fjernsynsprogram: Hurtigruten: minutt for minutt, NRK2 16.-22. juni 2011.

 


Radiohistorie blir digitalisert i Nasjonalbiblioteket

Radioprogrammet og fjernsynsprogrammet var nominert av Nasjonalbiblioteket og NRK.

Norsk Kulturråd lanserer i dag Norges dokumentarv/Memory of the World. Norges dokumentarv er en del av Unescos Memory of the World-program. Programmet skal synliggjøre arkiver og dokumenter som viktig kulturell arv.
Dokumentene som er valgt ut til å være en del av Norges dokumentarv blir regnet som unike og uerstattelige. De er av nasjonal betydning og er et produkt av sin tid.

- Nasjonalbiblioteket er stolt over å ha så mange bidrag med i oversikten over Norsk dokumentarv. Samtidig er det naturlig sett i lys av Nasjonalbibliotekets mandat. Det slår fast at institusjonen skal være en av landets viktigste kilder til kunnskap om Norge og norske forhold gjennom innsamling, bevaring og formidling av et mangfold av medietyper. Det er bra at materialet blir løftet frem og synliggjort gjennom en slik oversikt: Det vekker folks oppmerksomhet og øker bevisstheten rundt forvaltningen av dokumentene, sier nasjonalbibliotekar Vigdis Moe Skarstein.

Totalt 60 dokumenter er med i Norsk dokumentarv. Du ser alle dokumentene her.

Nasjonalbiblioteket er fra før representert med to av fire norske bidrag i det internasjonale registeret Memory of the World: Henrik Ibsens originalmanuskript til Et dukkehjem og Roald Amundsens filmmateriell fra ekspedisjonen til Sydpolen.
 
 
 
 Her kan du lese mer om Sydpolbrevet, Aasen-arkivet og Lindeman-opptegnelsene



Alle nyheter ...
Nasjonalbiblioteket | postboks 2674 Solli, 0203 Oslo | tlf.: 810 01 300 | postmottak